Campus de Vară - „Nemo și Perla Albastră”

Campus de Vară – „Nemo și Perla Albastră”

In perioada 4 – 16 august 2014 s-a desfășurat în localitatea noastră mult așteptatul campus de vară organizat de Surorile Providenței cu sprijinul Parohiei Cireșoaia prin părintele paroh Marian Dascălu. Tema din acest an a fost „Nemo și Perla Albastră”.  Peste 200 de copii s-au bucurat de o perioadă cu...
Film Documentar: Monumente istorice Cireșoaia-Oituz 2014

Film Documentar: Monumente istorice Cireșoaia-Oituz 2014

Un film documentar ce evocă jertfa eroilor români căzuți în Primul Război Mondial pe meleagurile noastre.
Rezervaţia Nemira, colţul sălbatic de natură cu flori de colţ şi sclipeţi

Rezervaţia Nemira, colţul sălbatic de natură cu flori de colţ şi sclipeţi

Rezervaţia naturală Nemira este o arie protejată de interes naţional, situată pe teritoriul judeţelor Bacău (90%) şi Covasna (10%). Are o suprafaţă de 3.490 de hectare şi este bogată în păduri de conifere, dar şi în specii de flori ocrotite. Pădurea din Rezervaţia Naturală Nemira este situată între 400 şi...
Hram la Cireșoaia

Hram la Cireșoaia

Ocrotitorii bisericii din Cireșoaia sunt Sfinții Ioachim și Ana, părinții Preasfintei Fecioare Maria. Biserica catolică îi omagiază în fiecare an la data de 26 iulie. Duminică, 27 iulie 2014, comunitatea noastră a îmbrăcat haine de sărbătoare pentru a cinsti această familie binecuvântă de Dumnezeu, pentru a o omagia și a-i...
Ultimele articole
Slănic Moldova: Administrarea Mirului

Slănic Moldova: Administrarea Mirului

Voi descrie pe scurt în cele ce urmează acest eveniment pe care l-am trăit în comunitatea noastră, duminică, 10 august 2014, în cadrul unei sfinte Liturghii solemne prezidată de Preasfinţitul Petru Gherghel, episcopul nostru de Iaşi. Această zi a constituit pentru comunitatea catolică din Slănic Moldova o reînnoire a Coborârii Duhului Sfânt, iar pentru noi,...
Povestea unui colț de rai

Povestea unui colț de rai

La o simpla privire, aruncata peste harta judetului nostru, constati ca natura ne-a daruit cu de toate de toate. De la piscurile Nemirei, putin umblate, la padurile odata falnice, unde ciripitul pasarelelor este acoperit de bâzaitul drujbelor, pâna la râurile si ochiurile de apa, din ce in ce mai vaduvite de peste. Este reversul monedei...
Rupere de nori în Cireșoaia - pârâul Zefirului scăpat de sub control

Rupere de nori în Cireșoaia – pârâul Zefirului scăpat de sub control

Imagini înregistrate la data de 23 iulie 2014.
Sfinţii Ioachim şi Ana – Părinţii Maicii Domnului

Sfinţii Ioachim şi Ana – Părinţii Maicii Domnului

Sfintele Evanghelii nu amintesc nimic despre părinţii Preacuratei Fecioare Maria, dar scrierile apocrife ne dau mai multe amănunte. Din ele se ştiu că mama Fecioarei Maria se numea Ana, iar tatăl Ioachim. Amândoi erau din tribul lui Iuda, tribul din care a fost ales Regele David şi trăiau o viaţă sfântă; stăpâneau mari turme de...
Sărbătoare în Cireșoaia - Administrarea Sacramentului Mirului

Sărbătoare în Cireșoaia – Administrarea Sacramentului Mirului

Duminică, 20 iulie 2014, întreaga comunitate din Cireșoaia a trăit o zi de mare sărbătoare alături de cei 110 copii care au primit sacramentul Mirului. Credincioşii  l-au întâmpinat pe Preasfinţitul episcop auxiliar, mons. Alois Percă, cu pâine şi sare, semn al ospitalităţii, în timp ce părintele paroh, Marian Dascălu, i-a urat un călduros „Bun venit...
Invitație la Hora Satului

Invitație la Hora Satului

Duminică, 27 iulie 2014 vom sărbători hramul localității noastre, Sfinții Ioachim și Ana. Sfânta liturghie solemnă va începe la ora 12:30. La ora 18:00 în curtea bisericii se va desfășura un spectacol de muzică, dans și voie bună sub titulatura de „Hora Satului”, ediția I. Vă așteptăm!