Ion Grămadă, eroul de la Cireșoaia

Ion Grămadă, eroul de la Cireșoaia

Ne-a parvenit la redacție o lucrare de o mare valoare istorică pentru localitatea noastră: „Eroului dela Cireșoaia: I. Grămadă – Omagiu prietenesc și camaraderesc de Prof. univ. D. Marmeliuc și Prof. univ. I. Andrieșescu”. O vom pune la dispoziție în varianta online, având convingerea că fiecare dintre noi trebuie să...
Primul Război Mondial, Oituz-Coșna-Cireșoaia: „Pe aici nu se trece!”

Primul Război Mondial, Oituz-Coșna-Cireșoaia: „Pe aici nu se trece!”

Conflictul a fost declanșat pe 26 iulie 1917, cu două zile după primele lupte de la Mărășești.  Inamicul dispunea de forțe net superioare (54 de batalioane și 200 de guri de foc de asediu, comparativ cu 34 de batalioane și 104 guri de artierie ale armatei române) și plănuia să...
Noutăți din Cireșoaia
Tinerii din Cireșoaia la Campus

Tinerii din Cireșoaia la Campus

În această săptămână, tinerii din Cireșoaia, alături de preot , surori și animatori italieni au petrecut momente minunate la Pralea, momente pe care dorim să le împărtășim și cu cititorii noștri. Totul a început cu așteptata plecare, gândindu-ne cu bucurie și emoție la tot ce vom întâlni aici, la persoanele cu care vom împărtăși fiecare...
Campus 2016: Salutări de la Pralea

Campus 2016: Salutări de la Pralea

Începând cu 8 august casa de tabără Pralea s-a umplut cu cei 104 copii din Ciresoaia și din Ordoheiu Secuiesc  însoțiți de animatori români și italieni, în total 147 de persoane. Suntem deja a treia zi de campus! Ce-ai spus? A treia zi? Da, ideea este că ne dăm seama nu atât de velocitatea zilei,...
Campus 2016: Au sosit la Ciresoaia animatorii italieni însoţiţi de părintele Ricardo

Campus 2016: Au sosit la Ciresoaia animatorii italieni însoţiţi de părintele Ricardo

In perioada 03 -19 august, părintele Ricardo Grassi însoţit de şapte animatori italieni şi sprijiniţi de Surorile Providenţei şi de părintele paroh, Dascălu Marian, vor participa la mult-aşteptatul Campus pentru copii având ca temă:  “Alice în ţara minunilor.” Câţiva copii au ţinut să-i primească pe oaspeţi în stil românesc, cu pâine şi sare însoţită de...
Bun venit în comunitatea noastră, părinte Adam Marius jr.

Bun venit în comunitatea noastră, părinte Adam Marius jr.

Prin decret episcopal, începând cu data de 1 august 2016, în Parohia Cireșoaia a fost numit ca vicar pr. Marius Adam jr. S-a născut la 21 iunie 1984 la Roman. A absolvit Institutul Teologic Romano-Catolic “Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2011. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2011 la Iaşi de către ep....
Primăria Slănic Moldova este înglodată în datorii

Primăria Slănic Moldova este înglodată în datorii

După finalizarea controlului financiar efectuat de Curtea de Conturi în perioada mai-iunie 2016 în cadrul Primăriei Slănic Moldova, s-au constatat multe nereguli, deficiente si lipsuri. Cu privire la aceaste aspecte, primarul orașului Slănic Moldova Gheorghe Baciu, a declarat în cadrul ședinței Consiliului Local din 26 iulie 2016: „La momentul acesta avem o situație foarte gravă,...
„Nu putem schimba lumea, dar putem schimba lumea cuiva” - Kevin D. Hoy

„Nu putem schimba lumea, dar putem schimba lumea cuiva” – Kevin D. Hoy

In cadrul proiectului: Extinderea activităţilor sociale ale Centrului de Zi Cireşoaia, educaţia non formală este unul dintre valorile pe care le promovăm dintotdeauna. În acest sens, interesul nostru este legat de faptul că prin educaţie formăm generaţiile următoare, ajutăm la dezvoltarea  întregii ţări şi, implicit a noastră, a tuturor. Prin efortul şi implicarea întregii echipe...