Sărbătoare în Cireșoaia - Administrarea Sacramentului Mirului

Sărbătoare în Cireșoaia – Administrarea Sacramentului Mirului

Duminică, 20 iulie 2014, întreaga comunitate din Cireșoaia a trăit o zi de mare sărbătoare alături de cei 110 copii care au primit sacramentul Mirului. Credincioşii  l-au întâmpinat pe Preasfinţitul episcop auxiliar, mons. Alois Percă, cu pâine şi sare, semn al ospitalităţii, în timp ce părintele paroh, Marian Dascălu, i-a...
Invitație la Hora Satului

Invitație la Hora Satului

Duminică, 27 iulie 2014 vom sărbători hramul localității noastre, Sfinții Ioachim și Ana. Sfânta liturghie solemnă va începe la ora 12:30. La ora 18:00 în curtea bisericii se va desfășura un spectacol de muzică, dans și voie bună sub titulatura de „Hora Satului”, ediția I. Vă așteptăm!
Povestea regelui care căuta fericirea

Povestea regelui care căuta fericirea

Acum multă vreme a trăit un rege care, în ciuda stilului său de viaţă luxos, nu era nici fericit, nici împăcat cu sine însuşi. Într-o zi, regele a dat peste un servitor care cânta fericit în timp ce lucra. Acest lucru l-a făcut pe rege să se întrebe de ce...
Ultimele articole
Sfinţii Ioachim şi Ana – Părinţii Maicii Domnului

Sfinţii Ioachim şi Ana – Părinţii Maicii Domnului

Sfintele Evanghelii nu amintesc nimic despre părinţii Preacuratei Fecioare Maria, dar scrierile apocrife ne dau mai multe amănunte. Din ele se ştiu că mama Fecioarei Maria se numea Ana, iar tatăl Ioachim. Amândoi erau din tribul lui Iuda, tribul din care a fost ales Regele David şi trăiau o viaţă sfântă; stăpâneau mari turme de...
Valea Slănicului paralizată de pene de curent

Valea Slănicului paralizată de pene de curent

De ceva vreme, la Slănic Moldova avariile în reţeaua de distribuţie a energiei electrice se ţin lanț. Punctul culminant a fost atins sâmbătă, 14 iunie, când localitățile de pe Valea Slănicului au rămas fără curent mai bine de 12 ore, răstimp în care sesizările adresate dispeceratului au curs cu nemiluita. Plângeri peste plângeri Defecţiunile ivite...
Prima Sfântă Împărtășanie

Prima Sfântă Împărtășanie

Euharistia este prezenţa reală a lui Isus Cristos. Întăriţi de această prezenţă, mulţi au fost oamenii care au dat mărturie prin viaţa şi chiar prin moartea lor. Nu putem primi Euharistia dacă nu suntem pregătiţi. Pentru a o primi cu vrednicie trebuie să avem credinţă, să fim fără păcat de moarte, să postim cel puţin...
La iarbă verde

La iarbă verde

La încheierea anului pastoral, cateheții și tinerii din Acțiunea Catolică din parohia noastră au petrecut o dupa-amiază la iarbă verde, alături de Surorile Providenței și de părintele paroh. A fost o ocazie pentru a sta împreună și pentru a întări relațiile de prietenie între noi. [Show slideshow]  
Încheierea anului catehetic

Încheierea anului catehetic

Cu ocazia incheierii activităților de cateheză, Surorile Providentei, împreună cu tinerii cateheti au organizat o dupa-amiaza de sarbatoare pentru toti copiii din parohia noastra. De la mic la mare cu toții ne-am adunat mai intâi de toate in biserica pentru ai multumi lui Dumnezeu pentru darul credintei si pentru lumina cu care ne-a insotit in...
Cum să fie bine oare?

Cum să fie bine oare?

Trăim într-o lume cu tot felul de mijloace care au ca scop să ne facă viaţa mai uşoară, dar, paradoxal, viaţa este din ce în ce mai grea. Avem la dispoziţie cele mai sofisticate aparate medicale, dar, mai mult ca niciodată, cancerul a ajuns până în pragul copilăriei, îşi ia “partea” începând chiar de acolo....