Pr. Viorel Ababei, numit misionar al milostivirii



Sfântul Părinte papa Francisc l-a numit pe pr. Viorel Ababei misionar al milostivirii, prin decretul semnat la 2 aprilie 2020. Sfinţia Sa slujeşte actualmente ca poenitentiarius magnus (confesor extraordinar) la Episcopia Romano-Catolică de Iaşi.

Decretul papal cu această numire a fost trimis de către Consiliul Pontifical pentru Promovarea Noii Evanghelizări. Din conţinutul acestuia se poate citi că ecourile multiple ale roadelor spirituale care au derivat din slujirea misionarilor milostivirii în Anul Jubiliar 2015-2016 l-au determinat pe Sfântul Părinte să prelungească acest minister, „expresie a divinei milostiviri şi a grijii Bisericii”.

Conform acestei noi numiri, părintelui Viorel Ababei i se cere, printre altele, să se pună la dispoziţia parohilor, a rectorilor de sanctuare şi a episcopilor diecezani, animând misiunile populare şi iniţiativele legate de sacramentul Reconcilierii şi cele care privesc predicarea misterului milostivirii, mai ales în momentele forte ale anului liturgic.

El este chemat totodată, aşa cum reiese din conţinutul decretului, să întrupeze într-un mod exemplar cerinţele Sfântului Părinte cu privire la orice confesor, străduindu-se să fie primitor cu toţi, martor al tandreţii paterne a lui Dumnezeu în ciuda gravităţii păcatului, atent în a ajuta la conştientizarea răului comis, clar în prezentarea principiilor morale, disponibil în a-i însoţi pe credincioşi în drumul lor penitenţial, clarvăzător în discernământul cazurilor singulare, generos în dăruirea iertării lui Dumnezeu şi mărinimos. Aceste calităţi sunt ilustrate şi în documentul Misericordia et Misera, la numărul 10. Decretul de numire i-a fost înmânat părintelui Viorel Ababei de către PS Iosif Păuleţ, la 16 aprilie 2020.

Pr. Viorel Ababei s-a născut la 1 decembrie 1958 la Cireşoaia – Bacău. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1974 la Cireşoaia; apoi, în anul 1976, liceul (treapta I) la Târgu Ocna. A terminat Şcoala de Cantori în anul 1979 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1986. A obţinut gradul academic de asistent universitar.

A fost hirotonit preot la 29 iunie 1986 la Iaşi de către ep. Ioan Robu.

A activat ca vicar la Nicolae Bălcescu (1 august 1986 – 1 mai 1989), Bacău „Sfântul Nicolae” (1 mai 1989 – 1 mai 1991), paroh la Bacău „Fericitul Ieremia” (1 mai 1991 – 1 mai 1999), Valea Mare (1 mai 1999 – 1 septembrie 2005), asistent spiritual la Institutul Teologic Romano-Catolic din Iaşi (1 septembrie 2005 – 31 iulie 2017), „poenitentiarius magnus” (de la 1 august 2017), asistent spiritual coordonator al „Ordinului Fecioarelor Consacrate” (de la 1 decembrie 2017).