Ziua Bolnavilor – suferință și rugăciune


Printre lacrimi de bucurie, de emoţii şi chiar de suferinţă, în ziua de 13 mai, ne-am întalnit în faţa altarului, din Biserica noastră, pentru a celebra împreună cu bătrânii şi bolnavii, Sfânta  Liturghie.  A fost foarte semnificativă prezenţa bolnavilor care au unit sacrificiul vieţii lor impreună cu cel al lui Cristos care s-a jertfit pe altar. Părintele Marian a transmis  în predica sa mesajul  papei   Benedict al XVI lea în care a subliniat cum  acesta este mereu prezent în viaţa bolnavilor prin rugăciunea sa.  În timp ce a asigurat şi rugăciunea comunităţii noastre din Cireşoaia, părintele,  a cerut ca şi ei să ofere suferinţa şi rugăciunile lor pentru comunitatea noastră.

La terminarea sfintei Liturghii, in curtea Bisericii, tinerii de la Actiunea Catolica au pregatit o agapă fraternă pentru bolnavi și bătrâni, bineînțeles cu fond muzical.
S.L.

Be the first to comment on "Ziua Bolnavilor – suferință și rugăciune"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*