Interviu cu d-na profesoara de religie Dana Mititelu


Asadar a inceput scoala, forte proaspete pentru elevi dar si pentru dascalii lor. Unii vor intra pentru prima data intr-o sala de clasa, vor sta pentru prima data intr-o banca adevarata, altii isi vor indrepta atentia si eforturile catre examenele ce-i asteapta.

REP: Cu ce ganduri incepeti acest an?
In primul rand felicit echipa care a promovat acest sit.In acest an scolar doresc sa avem mai multe realizari din punct de vedere spiritual si comportamental in randul copiilor nostri.Prin sinceritatea si gingasia lor sa-i sensibilizeze pe cei mari, dandu-le un exemplu de traire crestina.As vrea ca in acest an scolar,cu ajutorul mult iubitului nostru Parinte Paroh sa infiintam o Actiune catolica a copiilor,sa putem avea numeroase activitati pe teme religioase si recreative,bineinteles sa fie implicati si cat mai multi tineri.

REP: Cum este privita religia de catre elevi in raport cu celalalte materii?
In general si religia si celelalte materii sunt privite de catre elevi cu multa superficialitate,dar religia ca materie de studiu in general este mai apreciata in raport cu celelalte materii.(cred eu)

REP: Se poate vorbi de „corigent la religie”?
Nu au existat si nici nu se poate vorbi de „corigenta la religie” pentru ca aceasta materie urmareste in primul rand trairea crestina dupa invataturile lui Cristos,studiul mai aprofundat al LEGII LUI DUMNEZEU.Copilul stiind teoria va putea pune in practica in viata de zi cu zi in familie,cu colegii,cu prietenii LEGEA IUBIRII care este fundamentul crestinismului.

REP: Cum este privita aceasta materie de catre profesori, care sunt in general ortodocsi?
In scoala noastra fiind toti copiii catolici, profesorii chiar apreciaza aceasta materie fiind pentru copii o ocazie de a primi o educatie moral crestina benefica pentru comportament si pentru relatia dintre ei.Chiar daca profesorii sunt majoritatea ortodocsi nu se face prozelitism in scoala si toata activitatea mea si a Parintelui Paroh este foarte apreciata de ei.

REP: Cum se comporta elevii ciresoieni la olimpiade? Care sunt rezultatele?
Anul acesta la olimpiade elevii nostri au avut rezultate foarte bune atat la faza locala,care avut loc in Tg.Ocna cat si la faza judeteana la Bacau.La faza locala patru copii au fost selectati pentru faza judeteana unde au obtinut note intre 7,25 si 8,25. Celmare Alina-clasa a VII-a primind Diploma speciala cu mentiune.Parintele Paroh i-a premiat si felicitat pe toti pentru a prinde mai mult curaj ca anul acesta sa ajungem la Faza Diecezana(pe tara).

REP: Care sunt problemele actuale pe care le intampina invatamantul si implicit scoala din Ciresoaia?
Invatamantul intampina multe probleme in organizare in toata tara.Ministerul face tot felul de experimente cu dascalii nestiind cum se va termina totul , avand de suferit in primul rand copiii.Scoala din Ciresoaia sufera foarte mult din cauza lipsei de spatiu , dotare si implicarea parintilor.

REP: Exista cazuri speciale?
Cazuri speciale avem doua:- o fetita care a studiat in Ungaria 5 ani,iar acum s-a inscris in scoala noastra,cu siguranta va fi foarte greu sa se integreze in colectiv nestiind limba foarte bine;
– un baietel care a avut o viata foarte grea cersind prin gari fiind obligat de parinti a fost luat de o femeie evlavioasa din comunitatea noastra sa-l ingrijeasca,va invata la noi in scoala.

REP:Ce le urati copiilor la acest inceput de an?
Doresc ca in acest nou an scolar toti copiii din comunitatea noastra sa fie ocrotiti si ajutati de Dumnezeu ,Duhul Sfant sa le lumineze mintea ca anul scolar 2003/2004 sa fie incununat de multe succese.Nu in ultimul rand echipei acestui sit le urez mult,mult succes in continuare,ecoul din Ciresoaia sa se auda in toata tara;sa stie toti ca suntem o comunitate unita cu multi crestini inimosi pastoriti de un preot cum nu mai exista.
Multumesc ca m-ati solicitat si sper ca vom colabora in continuare mai mult.

Be the first to comment on "Interviu cu d-na profesoara de religie Dana Mititelu"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*