Campus 2008 – Un copil nu e o marionetă


In acest an, inca de cand a luat sfarsit scoala, copiii asteptau cu nerabdare momentul minunat al Campusului. Cand acesta a ajuns, s-au bucurat nespus de o perioada de jocuri, dansuri, formare umana si spirituala, laboratoare creative, intr-un cuvant de…….CAMPUS!

In acest an ne-am bucurat cu totii de prezenta unor tineri salezieni veniti din Italia de la Torino. Cei 7 tineri si 2 preoti au fost in mijlocul nostru propunandu-ne multe momente recreative frumoase. Tema care ne-a insotit pe tot parcursul Campusului a fost “Pinocchio”.

Perioda de Campus a inceput cu 3 zile de formare, 3-5 august, pentru cei 15 tineri animatori din parohia noastra. La Sf. Liturghie de marti seara (5 august) au fost inmanate tricourile animatorilor care isi luau responsabilitatea de a insoti copiii participanti pe durata Campusului.

Miercuri 6 august au inceput zilele mult asteptate de copii: zilele Campusului. Se putea observa revarsandu-se copiii de pe toate ulitele satului catre Biserica si camin, centrul intalnirilor din aceste zile. Participarea lor a fost foarte numeroasa inca din primele zile ajungandu-se la un numar de peste 200 de copii.

Mare bucurie a fost pentru copii si ora de pranz oferita de parintele paroh cu ajutorul tuturor binefacatorilor din strainatate si din satul nostru. Mancarurile au fost pregatite cu multa daruire si disponibilitate de catre femei din satul nostru coordonate cu maiestrie de sora Lenuta. Pe parcursul acestor zile ne-am bucurat de mult soare si caldura in natura cat si in suflete, dar cand s-a apropiat ziua despartirii am avut parte si de un fluviu de lacrimi aratandu-ne cat s-au afectionat copiii si animatorii unii de altii. Dorinta lor era ca acest campus sa nu ia sfarsit niciodata.

Surorile Providentei

Be the first to comment on "Campus 2008 – Un copil nu e o marionetă"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*