Preoți care au slujit


† Pr. Ștefan Erdeș

1 martie 1968 – 1 mai 1975

S-a născut la 22 ianuarie 1939 la Butea, Iași. A absolvit Şcoala Generală de 7 clase în anul 1953 la Butea, Şcoala de Cantori în anul 1957 la Alba-iulia (trei ani) şi Iaşi (un an) şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1963. A fost sfinţit preot la 21 aprilie 1963 la Alba-Iulia de către ep. Marton Aron. A activat ca vicar la Târgu Trotuş (1 septembrie 1963 – 1 ianuarie 1964), Oituz (1 ianuarie 1964 – 1 martie 1968), paroh la Cireşoaia (1 martie 1968 – 1 mai 1975), Lespezi (1 mai 1975 – 31 decembrie 1978), paroh şi decan de Bacău (1 ianuarie 1979 – 1 aprilie 2005).

A trecut la Domnul la data de 7 octombrie 2012, în casa parohială din Bacău centru, în urma unui infarct.


† Pr. Anton Sociu, OFMConv

1 mai 1975 – 1 mai 1983

S-a născut la Luizi-Călugăra, jud. Bacău, la 4 martie 1925. A urmat şcoala primară în satul natal şi în 1937 s-a înscris la Gimnaziul Franciscan din Hălăuceşti, de unde s-a transferat la Seminarul Franciscan din aceeaşi localitate. A terminat cursurile liceale în anul 1945, după care a intrat în noviciat la Săbăoani. Şi-a continuat pregătirea filozofică şi teologică în Colegiul „Sfântul Bonaventura” din Luizi-Călugăra. În anul 1948, odată cu suprimarea ordinelor religioase din România, părintele Anton, a revenit în familie, aşteptând să se ivească vreo posibilitate pentru a putea să-şi continue formarea în vederea hirotonirii preoţeşti. Deschizându-se Institutul Teologic de la Alba Iulia a fost admis să-şi continue studiile teologice şi, la 29 iunie 1953, a fost sfinţit preot, împreună cu alţi şapte colegi. În acelaşi an a făcut şi profesiunea solemnă intrând definitiv în Ordinul Fraţilor Minori Conventuali.

Ca preot a slujit ca vicar parohial la Huşi (1 august 1953 – 15 mai 1954), Pustiana (15 mai 1954 – 15 iulie 1956), Luizi-Călugăra (15 iulie – 1 decembrie 1956), Faraoani (1 decembrie 1956 – 15 august 1958), Huşi (15 august 1958 – 1 decembrie 1960), ca paroh la Arini (1 decembrie 1960 – 15 martie 1963), Lespezi (15 martie 1963 – 1 mai 1975), Cireşoaia (1 mai 1975 – 1 mai 1983), Târgu Trotuş (1 mai 1983 – 10 septembrie 2000). În anul 2000 a fost transferat în Conventul „Sfântul Francisc de Assisi” din Roman. A slujit cu multă dăruire ca duhovnic şi părinte spiritual la Liceul şi Institutul Teologic Franciscan, până în ultima zi a vieţii. Între timp a fost numit să slujească şi la Cacica (16 septembrie 2001). 

A trecut la Domnul luni, 21 martie 2011, în camera sa la Institutul Teologic Franciscan din Roman.


† Pr. Alexandru Suceu, OFMConv

1 mai 1983 – 1 martie 1987

S-a născut la 9 septembrie 1943 la Buruieneşti, Neamț. A urmat şcoala primară şi clasa a V-a în satul natal (1950-1955), clasele VI-VIII la Tămăşeni (1955-1957). La Iaşi a urmat cursurile Şcolii de cantori (1958-1962) şi ale Institutului Teologic (1962-1968). A fost sfinţit preot la 15 august 1968 la Iaşi de către ep. Petru Pleşca.

A dorit să intre în Ordinul Fraţilor Minori Conventuali. Pentru aceasta a făcut profesiunea simplă la 8 decembrie 1984 şi profesiunea solemnă în anul 1987. A urmat studii la Roma (1990-1992) şi obţinut licenţa în cristologie.

A activat în mai multe parohii, printre care vicar la Bacău (1 ianuarie 1969 – 1 martie 1974, 1 martie 1977 – 1 februarie 1979), paroh la Berzunţi (1 martie 1974 – 1 martie 1977), Răducăneni (1 februarie 1979 – 1 mai 1983), Cireşoaia (1 mai 1983 – 1 martie 1987), Bucureşti-Bărăţia (1 martie 1987 – 1 august 1990). A fost profesor de teologie şi filozofie (1992-2003), rector la Institutul Teologic Franciscan (1 septembrie 1992 – 1 septembrie 1996), director naţional al Armatei Maicii Domnului (8 august 2000 – 2003). A slujit ca paroh de Hălăuceşti (1 septembrie 1996 – 3 septembrie 2000), Conventul din Roman (3 septembrie 2000 – 16 septembrie 2001), paroh de Cacica (16 septembrie 2001 – 20 ianuarie 2002), Nisiporeşti (20 ianuarie 2002 – 2003), Postulandatul din Huşi-Corni (2003).

După ce, la 17 decembrie 2003, ministrul provincial i-a aprobat absenţa din casa călugărească, PS Petru Gherghel i-a încredinţat păstorirea comunităţii din Bârlad (2003 – 1 septembrie 2009). În tomna anului 2009 s-a retras la casa părintească din Buruieneşti pentru a se îngriji de sănătate.

A trecut la Domnul la data de 23 iulie 2011, pe patul de suferinţă al Spitalului „Matei Balş” din Bucureşti


PS Iosif Păuleț

1 martie 1987 – 1 septembrie 1991

S-a născut la 17 octombrie 1954, în localitatea Tămăşeni, judeţul Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1969 la Tămăşeni, Şcoala de Cantori în anul 1973 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 1979. A fost hirotonit preot la 29 iunie 1979, la catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Iaşi, de către Excelenţa Sa Mons. Jakab Antal, episcop auxiliar de Alba Iulia.

A activat ca vicar la Oţeleni (1 august 1979 – 1 octombrie 1980), Pildeşti (1 octombrie 1980 – 6 decembrie 1982), Iugani (6 decembrie 1982 – 13 decembrie 1982) şi Roman (13 decembrie 1982 – 1 august 1983), paroh la Schineni (1 august 1983 – 1 martie 1987) şi Cireşoaia (1 martie 1987 – 1 septembrie 1991), director spiritual la Seminarul Mare din Iaşi (1 septembrie 1991 – 1 septembrie 1994), director spiritual la Seminarul Mic din Bacău (1 septembrie 1994 – 1 martie 1996), paroh la Oneşti (1 martie 1996 – 31 august 2010), decan al Decanatului de Trotuş (28 martie 1996 – 31 august 2010), paroh la Suceava (1 septembrie 2010 – 5 august 2019) şi decan al Decanatului de Bucovina (1 octombrie 2010 – 5 august 2019).

La 6 iulie 2019, Papa Francisc l-a ales şi l-a numit pe Mons. Iosif Păuleţ episcop de Iaşi.


† Pr. Ioan Caităr

1 august 1991 – 1 august 1992

S-a născut la 28 noiembrie 1925, la Oneşti, județul Bacău. A absolvit Şcoala Generală de 5 clase în anul 1938 la Oneşti, Şcoala de Meserii în anul 1942 la Bucureşti, Liceul Seminarial în anul 1952 la Hălăuceşti şi Institutul Teologic la Alba-Iulia şi Iaşi în anul 1958. A fost sfinţit preot la 1 iunie 1958 la Alba-Iulia de ep. Marton Aron.

A activat ca vicar la Oţeleni (1 august 1958 – 1 noiembrie 1960), Luizi-Călugăra (1 noiembrie 1960 – 15 iunie 1962), paroh la Valea Seacă (15 iunie 1962 – 16 august 1989), în pastoraţie la Târgu Ocna (16 august 1989 – 1 august 1991), paroh la Cireşoaia (1 august 1991 – 1 august 1992), spiritual la Mănăstirea Oituz (1 august 1992 – 2 februarie 1995), în pastoraţie la Oneşti (2 februarie 1995 – 1 iulie 1996), în pastoraţie la Oituz (1 iulie 1996 – 1 ianuarie 2003). De la 1 ianuarie 1986, pr. Ioan Caităr s-a pensionat rămânând în pastoraţie.

A fost chemat de Domnul în casa cerească, marţi, 10 martie 2015, în casa proprie din Oneşti.


Pr. Ioan Blaj

1 august 1992 – 17 iunie 1999

S-a născut la 24 decembrie 1958 în Răducăneni, Iași. A fost hirotonit preot la data de 26 iunie 1987 la Răducăneni.

 

 

 

 

 

 


† Pr. Anton Pârțac

17 iunie 1999 – 2002

S-a născut la 13 marie 1937 la Tămăşeni, Neamţ. Şcoala primară a făcut-o în satul natal, iar ciclul al doilea în comuna Buruieneşti. Primii doi ani din Şcoala de Cantori i-a făcut la Alba-Iulia, iar ceilalţi doi la Iaşi. Studiile teologice le-a făcut la Iaşi între anii 1958 şi 1964. A fost hirotonit la 29 iunie 1964 în catedrala din Alba-Iulia de către episcopul Marton Aron.

La 1 noiembrie 1964 a fost numit vicar la Luizi-Călugăra, stabilindu-se în filiala Găidari (Coman). La 1 februarie 1968 filiala devine parohie, iar la 1 martie 1968 părintele Anton Pârţac a fost numit paroh. La 1 ianuarie 1969 a fost numit paroh la Focuri (Fântânele Vechi), unde a construit casa parohială. La 1 noiembrie 1976 a fost transferat la Huşi-Corni, administrând Vasluiul şi Bârladul. La 1 octombrie 1979 a fost numit paroh la Huşi. La 1 mai 1983 a fost numit paroh la Satu Nou (Bc), iar la 1 septembrie 1990 paroh la Horgeşti, unde a construit Casa tineretului. La 17 iunie 1999 a fost transferat în Parohia Cireşoaia. La 1 decembrie 1999 se pensionează, iar de la 1 aprilie 2002 se retrage la Târgu Ocna la casa pe care a construit-o.

A trecut la cele veşnice în noaptea de miercuri spre joi, 23 martie 2006, la Târgu Ocna.


Pr. Petru Beșleagă

2002 – 1 noiembrie 2010

A făcut școala elementară în Iugani, apoi liceul în satul Hălăucești, după care a urmat cursurile Seminarului diecezan de la Iași. A fost hirotonit preot la data de 29 iunie 1979 la Iaşi.

A activat ca vicar parohial la Onești și Iași (catedrală). În anul 1986 este numit paroh la Roman, păstorind această comunitate timp de 10 ani (până în 1996). A fost numit apoi paroh la catedrala „Adormirea Maicii Domnului” și decan de Iași.

 

 


Pr. Marian Dascălu

1 noiembrie 2010 – 1 septembrie 2022

S-a născut la 13 decembrie 1978 la Răchiteni – Iaşi. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1993 la Răchiteni, Liceul Seminarial în anul 1997 la Bacău şi Institutul Teologic Romano-Catolic “Sfântul Iosif” din Iaşi în anul 2004. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2004 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel.

A activat ca vicar la Iaşi “Sfântul Anton de Padova” (1 august 2004 – 31 iulie 2006), Nicolae Bălcescu (1 august 2006 – 31 iulie 2010), Ciugheş (1 august 2010 – 30 octombrie 2010).

 

 


Preoți vicari

– pr. Marius Adam Jr. ( 1 august 2016 – 1 septembrie 2022)

– pr. Vicențiu Vochin (1990)

– † pr. Anton Iştoc (1 noiembrie 1989 – 1 iunie 1990)

– pr. Alois Işvanca

– † pr. Ștefan Apostol

– † pr. Pavel Cojocaru (1983 -)

– † pr. Ioan Mărtinaș

– pr. Ioan Beşleagă

– † pr. Eduard Sechel 

– † pr. Vladimir Petercă (1968 – 1 septembrie 1969)

– † pr. Dumitru Gabor (1968) – a activat fără numire