„Pisica și pescărușul” – Campus 2007


Sunt zile calduroase, vacanta e pe la jumatate, Zilele Slanicului au trecut, zilele hramului bisericii noastre au trecut….. ce mai asteptam? Scoala?! Nuuuu!!!

Asteptam CAMPUS-ul!!!

Pe data de 25 iulie a ajuns don Enrico cu cele 4 animatoare de la Casale Monferrato (IT): Alessia, Beatrice, Diana, Daniela, care ne vor ajuta si anul acesta in desfasurarea Campus-ului care anul acesta va dura doua saptamani, in perioada 30 iulie-10 august 2007. Imediat a 2-a zi, joi, a inceput Scoala pentru Animatori, care a durat timp de 3 zile culminand cu Sf. Liturghie de duminica de la ora 8.30 cand au fost date in mod oficial tricourile de Animator la 24 de tineri din satul nostru! Acesta fiind semn ca ei au primit misiunea de a fi cei ce anima – dau suflet- intalnirii copiilor din aceste zile.

Dar copiii ce faceau in timp ce animatorii se pregateau? Se puteau zari cum unii spiau sa vada ce anume le pregateau cei mari. Iar ceilalti ce faceau??? Numarau… -3, -2, -1, 0

Bine ai venit Campus!!!

E deja al doilea an de Campus in parohia noastra. Inca din primele zile copiii au venit in numar mare iar pe fetele lor se putea citi dorinta de a trai din nou clipe minunate, de neuitat. Dar animatorii italieni precum si cei 24 animatori din satul nostru si 3 Surori ale Providentei, erau pregatiti la asemenea asteptari din partea copiilor si de aceea s-au pregatit de cuviinta.

Tema Campus-ului care anul acesta i-a animat pe tineri și pe copii a fost „Pisica si pescarusul”, povestire care a oferit teme minunate pentru cei mici si pentru cei mari.

Copiii s-au putut bucura pe deplin deoarece s-au jucat impreuna, au dansat impreuna, au facut noi prietenii, s-au rugat, dar au si mancat impreuna si aceasta datorita pr. Paroh si numerosilor binefacatori autohtoni si de peste hotare, care din punct de vedere economic au facut posibil acest lucru, precum si datorita grupului de bucatarese in frunte cu sr. Lenuta care au realizat in mod concret pranzul zilnic pentru 200 de persoane.

Ziua tipica de Campus incepea la ora 9 cu primirea copiilor prin dansuri, bansuri, un zambet, un „bine ai venit!” iar apoi impreuna se striga „Buna dimineata Ciresoaia!” pentru a spune intregii comunitati cã incepea o noua zi de Campus. Apoi se intra in biserica pentru a-i multumi lui Dumnezeu pentru aceasta noua zi. Urma piesa de teatru care in fiecare zi ne sfaramita cate un fragment din poveste. Fragment asupra caruia copiii erau apoi invitati sa reflecteze in spatii adecvate, indrumati de catre animatori prin diferite metode pedagogice potrivite varstei fiecaruia. Dupã aceste momente de reflexii jocurile ii ajutau sa descarce energiile acumulate. Totul bine, totul frumos, dar cand se apropiau orele pranzului se facea simtita o anumita goliciune si se putea observa cum centrul de atractie devenea caminul unde bucataresele, mereu punctuale, impodobeau mesele cu mancaruri delicioase. Bucuria copiilor devenea si bucuria pr. Paroh cand ii vedea multumiti de pranz, dar si atunci cand dimineata si dupa-amiaza putea sa ii imbucure cu o prajitura sau cu o inghetata. Dupa pranz urma o mica pauza, moment de destindere libera, pentru ca apoi la ora 14 sa se inceapa laboratoarele. Inca de la inceputul Campus-ului copii au putut alege unul din cele 10 laboratoare pe care sa il frecventeze. Aici copiii au putut sa invete lucruri noi, sa descopere in ei insisi noi calitati, sa lase frau liber fanteziei creand astfel lucruri originale. Mai concret, cateva nume de laboratoare: bratari, picturi pe sticla, jonglerii, bolas, scooby-doo, etc. Dupa laboratoare, binevenite erau jocurile si de ce nu, pentru baieti, turnee de fotbal! Dupa momentele de joaca, ziua de Campus se incheia cu rugaciunea in biserica multumindu-i lui Dumnezeu pentru aceasta zi si pentru tot ce am primit in ea.

Pe langa momentele de joaca si de destindere care faceau parte din fiecare zi, au fost si zile speciale, in care s-au trait momente speciale, iar copiii au dat cu seriozitate ceea ce aveau mai bun din ei, si anume: o zi dedicata reconcilierii cu Dumnezeu cu ocazie de spovada, o zi de adoratie continua pe tot timpul orelor de Campus. Copiii au raspuns cu mult entuziasm facand experiente de neuitat in compania celui mai bun prieten, Isus. O alta zi speciala a fost si ziua ecologica in care copiii impartiti pe clase au participat la curatirea mediului inconjurator. Au fost si zile de ploaie in care a fost pusa la incercare capacitatea organizativa precum si creativitatea animatorilor nostri, dar am descoperit ca si aceste momente il ajuta pe animator sa creasca in creativitate si responsabilitate.

Cele doua saptamani de Campus au culminat cu celebrarea Sf. Liturghii si sarbatoarea finala in care copiii au putut prezenta parintilor, dar si intregii comunitati din Ciresoaia, programe artistice precum si fragmente din ceea ce au facut in aceste zile.

Ii multumim bunului Dumnezeu pentru aceste zile de destindere, multumim lui don Enrico si celor 4 animatoare italiene care au dat din timpul lor de vacanta pentru ca sa petreaca impreuna cu noi acest Campus, multumim pr. Paroh pentru toate eforturile sale pentru ca sa ne simtim bine in aceste zile, multumim binefacatorilor autohtoni si de peste hotare, multumim bucatareselor pentru munca si daruirea lor, multumim de asemeni tinerilor animatori din satul nostru, precum si tuturor acelora care au contribuit pentru ca in aceste zile copiii sa se destinda in mod organizat si sa se simta ca acasa in parohia noastra.

Surorile Providentei

Be the first to comment on "„Pisica și pescărușul” – Campus 2007"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*