pp_ababei_viorel  Pr. Viorel Ababei

S-a nascut la 1 decembrie 1958 în Cireşoaia. A absolvit şcoala generala de 8 clase în anul 1974 în aceași localitate; apoi în 1976 liceul (treapta I) la Târgu Ocna. A terminat şcoala de Cantori în anul 1979 la Iaşi şi Institutul Teologic din Iaşi în anul 1986. A obținut gradul academic de asistent universitar. A fost sfințit preot la 29 iunie 1986 de catre ep. Ioan Robu.

A activat ca vicar la Nicolae Balcescu (1 august 1986 – 1 mai 1989), Bacau “Sf. Nicolae” (1 mai 1989 – 1 mai 1991), paroh la Bacau “Fericitul Ieremia” (1 mai 1991 – 1 mai 1999), Valea Mare (1 mai 1999 – 1 septembrie 2005) și asistent spiritual la Institutul Teologic Romano-Catolic din Iaşi (1 septembrie 2005 -) până în prezent.